20 Aralık 2011 Salı

Bir dönem ekonomileri eşitti. Şimdi fark dağlar kadar Kuzey ve Güney Kore ekonomilerinin karşılaştırması

Bir Kuzey Kore vatandaşı, Güney Kore’li bir vatandaşın yüzde 5’i kadar kazanıyor. Güney Kore’nin yıllık cari büyüme miktarı, Kuzey Kore’nin toplam milli gelirine eşti. 1970’li yılların başında ekonomik olarak eşit olan iki ülke nasıl oldu da bu kadar farklılaştı. Aşağıdaki bir grafik ve bir fotoğraf farkı net olarak ortaya koyuyor.
Detaylar için tıklayın
Güney ve Kuzey Kore milli gelirleri 1970'ten bu yana


İşte az gelişmişliğin fotoğrafı: Bütün bölge ışıl ışıl sadece Kuzey Kore kapkaranlıkGüney ve Kuzey Kore arasındaki ayrıma politik bakışından yanında bir de ekonomik açıdan bakmak gerekiyor. Aslından 1970’li yılların başından iki Kore’nin ekonomik büyüklükleri aşağı yukarı aynıydı. Hatta o dönem Kuzey Kore çalışanlarının Çinlilerden daha eğitimli ve verimli olduğu biliniyordu. Kim Il Sung’un ölümünü kadar da farklılıklar olmakla birlikte ülke Güney Kore’nin bu kadar gerisinde kalmamıştı.
Fakat 1994 yılında Kim Jong Il’in gelmesiyle Kuzey Kore ekonomisi resmen çöktü. Halen Güney Kore ekonomisinin yıllık dolar bazında büyüdüğü miktar, Kuzey Kore ekonomisinin toplam ekonomik büyüklüğüne eşit.  Halen bir Kuzey Kore vatandaşının yıllık geliri, bir Güney Kore vatandaşının yüzde 5’i kadar.
Olası değil ama birleşirlerse ne olur. Bu konudaki tek örnek Almanya’nın birleşmesi. Almanya’nın birleşmesi için harcanan para miktarı 1.9 trilyon dolar seviyesindeydi. Ancak Doğu Almanya ile Batı Almanya arasındaki milli gelir farkı Güney ve Kuzey Kore kadar değildi. Doğu Almanya’da kişi başına milli gelir Berlin duvarı yıkıldığında Batı’nın üçte biri kadardı. Kuzey Kore’de kişi başına milli gelir Güney’in yüzde 5’i kadar. Yapılan hesaplamalara göre Kuzey ve Güney Kore’nin birleşmesinin maliyeti 3-5 trilyon doları bulabilir. Ayrıca Kuzey Kore vatandaşlarının Güney Kore vatandaşlarının bugünkü milli gelirinin yüzde 80’ine erişebilmesi için bu kadar paraya rağmen en az 30 yıl geçmesi gerekir. (The Washington Post)